پر کردن و ترمیم دندان کودکان با بهترین مواد

پرکردن و ترمیم پوسیدگی دندان‌های شیری کودکان نه‌ تنها از گسترش عفونت پیشگیری می‌کند بلکه موجب می‌شود دندان‌های دائمی در شرایطی سالم رشد کرده و در نهایت زمینه گفتار طبیعی و تغذیه مناسب کودک فراهم شود. عدم  پیگیری و درمان پوسیدگی دندان صرف نظر از این‌ که موجب تحمل درد طاقت فرسایی می‌شود می‌تواند منجربه عوارض جانبی ناخواسته‌ نظیر حواس پرتی ناشی از درد در کلاس درس و یا بی‌خوابی در طول شب‌ها شود. در صورت مشاهده علائم پوسیدگی دندان در کودک خود به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا پس از بررسی وضعیت دندان کودک شما درمان های مورد نیاز را برای کودک انجام دهد.

اگر کودک شما از دندان درد شکایت کرد هر چه زودتر او را برای معاینه نزد دندانپزشک اطفال ببرید چون ممکن است دندان‌هایش دچار پوسیدگی شده باشد. تشخیص به موقع و زود هنگام پوسیدگی دندان به حفظ سلامت دندان شیری کودک شما کمک می‌کند و از پیشرفت پوسیدگی و وارد شدن عفونت به ریشه جلوگیری می‌کند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری آماده ارائه انواع خدمات در زمینه ترمیم دندان کودکان هستند. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 02188795280 تماس بگیرید.

انواع مواد پر کردن دندان کودکان


میزان پوسیدگی، هزینه‌ی مواد مخصوص پرکردن دندان و توصیه‌های دندانپزشک کمک شایانی به تعیین نوع مناسب مواد جهت پرکردن دندان و رفع مشکل کودک می‌کند.

پرکننده‌ی نقره ای (آمالگام)

استفاده از آمالگام یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین روش‌های پرکردن و ترمیم دندان‌های پوسیده است. آمالگام مخلوطی از فلزات مختلفی نظیر نقره، مس، روی و جیوه است. بر خلاف این‌که مردم فکر می‌کنند استفاده از آمالگام باعث بروز بعضی از بیماری‌ها مانند آلزایمر می‌شود تا کنون هیچ دلیل علمی اثبات شده برای این ادعا وجود ندارد.

مزایا

استفاده از آمالگام برای پرکردن دندان کودکان دارای فواید زیادی است که عبارتند از:

 • ماندگاری: آمالگام حداقل 10 تا 15 سال عمر دارد و معمولا نسبت به پرکننده‌های کامپوزیتی ماندگاری بالایی دارد.
 • مقاومت: در مقابل فشار حاصل از جویدن مقاومت خوبی دارد.
 • هزینه: ارزان‌تر از کامپوزیت است.

معایب

پرکردن دندان کودکان با آمالگام یک سری معایبی دارد که عبارتند از:

 • آمالگام معمولا با رنگ دندان‌های طبیعی مطابقت ندارد.
 • جهت ایجاد فضای کافی برای نگهداشتن مواد پرکننده‌ی آمالگام اغلب قسمت‌های اعظم و سالم دندان تراشیده می‌شود.
 • ممکن است موجب تغییر رنگ ساختار دندان‌های اطراف شود.
 • مواد تشکیل دهنده آمالگام درمقایسه با سایر مواد پرکننده‌های دندانی ممکن است بیشتر تحت تاثیر انبساط و انقباض قرار گرفته و در نهایت منجر به ترک یا شکستگی دندان شوند.
 • درصد کمی از افراد (حدودا 1درصد) نسبت به جیوه موجود در ترکیب آمالگام حساسیت دارند.

پرکننده‌ی سفید

از مزایای پرکننده‌های سفید کامپوزیتی‌ می‌توان به زیبایی وعدم رویت آن‌ها اشاره کرد.

مزایا

استفاده از کامپوزیت‌ها در پر کردن دندان کودکان دارای مزایایی است که عبارتند از:

 • این روش به‌نسبت روش قدیمی آمالگام سریع‌تر انجام می‌شود و نیاز به مقدمات کمتری دارد. دندانپزشک اطفال میزان کم‌تری از ساختار سالم دندان کودک را خارج خواهد کرد. کامپوزیت در درمان دندان‌های شیری کودکان خصوصا دندان‌هایی که درمعرض پوسیدگی هستند تاثیر چشمگیری دارد.
 • مواد تشکیل دهنده کامپوزیت‌ها سالم بوده و فاقد مواد مضرو یا ترکیبات شیمیایی هستند. از آن‌جایی که ترکیب موجود در آمالگام حاوی مقداری جیوه می‌باشد همین امر یکی از نقاط ضعف این روش بوده و اغلب موجب نگرانی بسیاری از افراد می‌شود.
 • مقاومت کامپوزیت در مقابل سرما و گرما به‌نسبت آمالگام بیشتر بوده و میزان تخریب آن همانند آمالگم نیست. از آن‌جایی که در این روش قسمت اعظم ساختار سالم دندان حفظ شده و به ماندگاری طولانی دندان‌ها کمک می‌کند، استفاده از موادپرکننده سفید کامپوزیتی برای ترمیم دندان‌های شیری و یا دائمی کودکان یکی از سالم‌ترین روش‌های درمانی شناخته شده است.
 • ظاهر مواد کامپوزیتی به دندان‌های طبیعی بیشتر شباهت داشته و با ایجاد پیوند قوی و پایدار کمک می‌کند تا دندان پوسیده و آسیب دیده مقاومت خود را بازیابد.

معایب

معایب استفاده از کامپوزیت‌ها در پر کردن دندان‌های کودکان عبارتند از:

 • از آن‌جایی که کامپوزیت‌ها از مواد سالم و بی‌ضرر تهیه شده‌اند درنتیجه به نسبت آمالگام‌ها کمی گران‌تر هستند. از طرفی به‌دلیل این‌که این روش درمانی نیاز به دقت و حساسیت بیشتری دارد و به‌صورت لایه لایه انجام می‌شود معمولا این نوع ترمیم نیاز به زمان بیشتری دارد. بنابراین افزایش زمان و میزان کار دندانپزشک اغلب موجب افزایش هزینه ترمیم می‌شود.
 • درمان دندان‌های کودکان برای دندانپزشکان اطفال اغلب با سختی همراه است. دندان‌های کودکان بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. این بدین معناست که ممکن است بعد از ترمیم و پرکردن حفره‌های بزرگ‌تر با کامپوزیت‌ها، پوسیدگی دوباره رخ داده و نیاز به ترمیم مجدد باشد.

پرکننده‌ی سداتیو

این روش جهت کاهش درد ناشی از تحریک و التهاب مرکز پالپ دندان صورت می‌گیرد. اکسید روی و اگنول از رایج‌ترین نوع پرکننده‌‌های سداتیو هستند. لازم به ذکر است ک هردو نوع فوق اغلب حاوی روغن میخک هستند. گاهی به‌ منظور ترمیم قسمت پوسیده دندان ممکن است در ترکیبات پرکننده‌ی سداتیو از رزین یا گلاس آینومرها استفاده شود.

مزایا

استفاده از پرکننده‌ی سداتیو جهت ترمیم دندان کودکان دارای مزایای زیادی است که عبارتند از:

 • ممکن است با کاهش احتمالی بزاق یا باکتری‌های موجود در دهان پالپ دندان کمتر دچار تحریک شود.
 • به‌ جای تراشیدن سطح دندان‌ها، مواد به طور مستقیم روی دندان قرار می‌گیرد. درنتیجه این روش برای کودکانی که دوست ندارند برای مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی بنشینند گزینه درمانی مناسبی خواهد بود.
 • درصورتی که کودک به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهد ماندگاری این نوع مواد چند ماه و در برخی موارد تا چند سال طول می‌کشد.

معایب

استفاده از این روش برای پرکردن دندان کودکان دارای معایبی است که عبارتند از:

 • پرکننده‌ی سداتیو تنها زمانی استفاده می‌شود ‌که دندان‌های کودکان دچار پوسیدگی و یا تروما شده و نیاز به تسکین فوری درد دارند.
 • برای اطمینان از این‌که پرکردن دندان‌ها با مشکلی مواجه نشده ممکن است نیاز به ویزیت و معاینه‌های مکرر در دندانپزشکی باشد.

روش پر کردن دندان کودکان


پر کردن دندان کودکان دارای مراحل مختلفی است که به ترتیب عبارتند از:

 • معاینه دندان: دندانپزشک در طول معاینه دندان‌ها ممکن است با پوسیدگی دندان مواجه شود. اشعه ایکس دیجیتال می‌تواند در تشخیص قسمت‌های نامعلوم پوسیدگی کمک شایانی به دندانپزشک کند.
 • بی‌حسی: دندانپزشک اطراف دندان کودک را با مواد بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کند.
 • حذف قسمت پوسیده دندان: در این مرحله با ابزار مخصوص دندانپزشکی نظیر مته، ابزار سایش هوا و لیزر قسمت پوسیده دندان تراشیده و جدا می‌شود. انتخاب نوع ابزار معمولا به عواملی نظیر راحتی کار دندانپزشک، آموزش، سرمایه‌گذاری در قطعه خاص تجهیزات و همچنین موقعیت و میزان پوسیدگی دندان بستگی دارد.
 • پرکردن: بعد از جداکردن قسمت پوسیده دندان حالا نوبت پرکردن دندان است. دندانپزشک با پاکسازی حفرهی دندانی از وجود باکتری و پسماندها فضا را برای قرار دادن مواد پرکننده‌ی دندان آماده می‌کند. درصورتی که پوسیدگی دندان نزدیک به ریشه باشد دندانپزشک ممکن است به منظور محافظت از عصب دندان ابتدا لایه‌ای از مواد متشکل از گلاس آینومر، رزین کامپوزیتی و یا سایر مواد را روی دندان قرار دهد. معمولا بعد از اتمام پرکردن و ترمیم پوسیدگی، دندانپزشک با پالیش دندان‌ها کار خود را خاتمه می‌دهد.

مراقبت بعد از درمان


آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها به کودکان، معاینه و پاکسازی مرتب دندان‌ها در دندانپزشکی، تهیه خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای مسواک زدن کودکان و آموزش استفاده از نخ دندان حداقل یکبار در طول روز کمک شایانی به حفظ مواد پرکننده‌ی دندانی در کودکان می‌کند. درصورتی که دندانپزشک احساس کند که مواد پرکننده در معرض ترک یا نشت می‌باشند ممکن است با کمک اشعه ایکس اقدام به بررسی و ارزیابی وضعیت دندان کودک نماید. لازم به ذکر است که نشت مواد پرکننده‌ی دندانی زمانی رخ می‌دهد که کناره‌های مواد پرکننده خوب به دندان نچسبیده و درنتیجه با نفوذ پسماندها و بزاق دهان به فضای بین دندان و مواد زمینه پوسیدگی دندان فراهم شود. افزایش حساسیت دندانی کودک ، احساس لبه‌ی تیز مواد پرکننده، مشاهده ترک درمواد و یا جدا شدن تکه‌ای از مواد همه از مواردی است که درصورت مشاهده یا مواجه‌ شدن باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کرد.