فرنکتومی (جراحی فرنوم) در کودکان با و بدون لیزر

فرنکتومی که به آن فرنکتومی دهانی، فرنولوتومی، فرنولکتومی نیز گفته می‌شود یک روش جراحی برای برداشتن لایه نازکی به نام فرنولوم یا فرنوم است که در قسمت‌های مختلف بدن ممکن است وجود داشته باشد. در دندانپزشکی نیز عمل جراحی فرنکتومی در میانه داخلی لبه بالا انجام می‌شود که به آن فرنکتومی لابیال یا زیر زبانی یا فرنکتومی لینگوآل گفته می‌شود. فرنکتومی لابیال در کودکانی که تحت درمان‌های دندانی قرار می‌گیرند بسیار شایع است یا در کودکانی که بافت‌هایی دارند که به مرکز لب بالایی آنها وصل شده و باعث تحلیل لثه یا ایجاد فاصله بین دندان‌های جلوی بالایی که به آنها دندان‌های ثنایای مرکزی گفته می‌شود شده است.

اگر کودک شما اختلالاتی در گفتار، خوردن یا دندان‌های خود دارد ممکن است دندانپزشک انجام عمل فرنکتومی کودکان را برای او پیشنهاد دهد. تکنولوژی‌های جدید باعث شده‌اند که عمل‌های جراحی فرنکتومی مطمئن‌تر و بی‌خطرتر انجام شده و گزینه مناسبی برای کودکان است. متخصصین ما در دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری آماده ارائه انواع خدمات درمانی در زمینه فرنکتومی به کودکان عزیز می‌باشند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02188795280 تماس بگیرید.

انواع فرنکتومی زبان در کودکان


سه نوع فرنکتومی زبان در کودکان وجود دارد که متناسب با محل وجود مشکل در دهان انجام می‌شود.

فرنکتومی لابیال (دندان‌های بالایی)

در برخی موارد فرنوم در وسط لب بالایی قرار دارد که باعث افزایش فضای بین دو دندان جلوی بالایی (ثنایای مرکزی) شده و منظره ناخوشایندی ایجاد می‌کند. چنین فرنوم مشخصی که شامل لثه نیز می‌شود مانعی برای متخصص ارتودنسی در رفع فاصله بین دندان‌های جلویی است و همچنین نشان‌دهنده لزوم انجام عمل جراحی فرنکتومی ماکزیلاری یا فکی است.

فرنکتومی لابیال (لب پایینی)

در برخی موارد وضعیت مشابهی در فک پایینی ایجاد می‌شود که در آن فرنوم باعث جدا شدن دندان‌های ثنایا از هم شده یا باعث تحلیل لثه می‌شود. این عارضه باعث می‌شود که محلی برای رشد باکتری‌ها ایجاد شده و شرایط برای ابتلا به بیماری‌های لثه فراهم شود بنابراین باید عمل فرنکتومی زبان در کودکان انجام شود.

فرنکتومی لینگوال

سومین نوع شایع فرنوم در دهان فرنومی است که زیر زبان را به کف دهان وصل می‌کند. اگر این فرنوم گسترش یافته و به سمت نوک زبان بیاید، باعث محدودیت شدید حرکت زبان شده و در گفتار فرد اختلال ایجاد کرده و بر بهداشت دهان و دندان وی نیز تأثیر می‌گذارد. به این عارضه انکیلوژی یا به طور عمومی گره زبانی نیز گفته می‌شود. این مشکل بیشتر در نوزادانی که در غذا خوردن یا زبان‌آموزی دچار مشکل هستند مشخص می‌شود. برای درمان این مشکل باید عمل فرنکتوم لینگوال انجام شود.

مزایا


مزایای انجام عمل جراحی فرنکتومی زبان در کودکان معمولاً بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود. انجام این عمل به تنهایی فقط چند دقیقه طول می‌کشد و فقط به مدت چند روز باعث ایجاد ناراحتی می‌شود. معمولاً محل عمل پس از گذشت چند هفته بهبود می‌یابد. در نوزادان می‌توان مشکل را با کمک پرستار حل کرد. عمل جراحی فرنکتومی لینگوال در سنین کم راحت‌تر از سنین کودکی و بلوغ انجام می‌شود.

سن مناسب برای انجام عمل جراحی فرنکتومی


زمانی که دندان‌های نیش کودک در آمده و فاصله بین دو دندان جلویی از بین رفت می‌توان عمل جراحی فرنکتومی در کودکان را انجام داد. این بدان معنا است که عمل فرنکتومی دندان در کودکان باید در زمانی که کودک در حدود 11 تا 12 سال سن دارد انجام شود. در صورتی که فرنوم لابیال در کودک شرایط زیر را داشته باشد باید عمل زودتر از موعد مذکور انجام شود:

  •  تمیز کردن دندان‌ها برای کودکان مشکل می‌شود.
  •  باعث پایین رفتن لثه و تحلیل آن می‌شود.
  •  باعث ایجاد درد می‌شود.
  •  خوردن و صحبت کردن را برای کودک دشوار می‌سازد.

نحوه انجام عمل


عمل جراحی فرنکتومی زبان در کودکان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود اما همه آنها کم‌خطر بوده و طول دوره بهبودی آنها کوتاه است.

فرنکتومی با اسلاپل یا قیچی

معمول‌ترین روش انجام عمل فرنکتومی با قیچی و چاقوی کوچک جراحی انجام می‌شود. این یک عمل بسیار ساده است که در آن پزشک از شکاف‌هایی برای برداشتن فرنوم استفاده می‌کند. محل مورد نظر معمولاً با بیحس کننده‌های موضعی بیحس می‌شود و در برخی موارد برای آرام کردن خردسالان از گاز خنده استفاده می‌شود. بسته به مقدار فرنوم یا مقداری که باید برداشته شود ممکن است بافت‌ها با بخیه بسته شوند. معمولاً از بخیه‌های جذبی در این موارد استفاده می‌شود. فرنکتومی به برداشتن فرنوم گفته می‌شود اما در مواردی که کودک خردسال است ممکن است فقط آن را قطع کنند.

فرنکتومی با لیزر

یک روش جدیدتر که معمولاً مورد استفاده می‌گیرد، فرنکتومی با لیزر در کودکان است. این عمل نیز با روش مشابه عمل قبلی انجام می‌شود اما با استفاده از لیزر پالسی کم‌توان، فرنوم به آرامی برداشته می‌شود. پزشکان بیشتر از این روش فرنکتومی استفاده می‌کنند زیرا در آن خونریزی کم بوده و بافت‌ها کمتر آسیب دیده و فرایند بهبودی پس از عمل کوتاه بوده و درد کمتری هم دارد.

مراقبت‌های پس از عمل


پس از عمل ممکن است زخم بزرگ‌تری در محل ایجاد شود و خونریزی کمی نیز وجود داشته باشد اما جای نگرانی نیست. اگر خونریزی وجود داشت با یک قطعه گاز که روی زخم قرار داده می‌شود می‌توان خونریزی را متوقف کرد. باید محل عمل را با کمک یک قطعه گاز و پراکساید تمیز نگه دارید. پزشک ممکن است از روغن ویتامین ای در محل زخم استفاده کند. بیماران باید به مدت یک هفته تحت مراقبت قرار گرفته و اگر هر گونه عوارضی ایجاد شد دوباره به پزشک مراجعه کنند.

خطرات احتمالی


همانند همه عمل‌های جراحی دیگر این عمل نیز با خطراتی همراه است. ممکن است برای برخی افراد این عمل کافی نبوده و نیاز به تجدید آن وجود داشته باشد یا فرنوم دوباره وصل شود که البته این اتفاق بسیار نادر است. ممکن است ناراحتی‌های مذکور تا چند روز پس از انجام عمل ادامه داشته باشند. این احتمال نیز وجود دارد که خونریزی، هماتوم و عفونت‌های پس از انجام عمل اتفاق بیفتند. به علاوه پس از انجام فرنکتومی لینگوال ممکن است نیاز به مراجعه به یک متخصص گفتار درمانی باشد تا کودک آموزش ببیند که پس از آزاد شدن زبان از آن به درستی استفاده کند.

هزینه‌


هزینه‌های انجام عمل فرنکتومی زبان در کودکان برای هر کودک متفاوت است و به عواملی مانند شدت مشکل و روش به کار برده شده برای عمل بستگی دارد. اطلاع داشته باشید که اگر کودک در خلال عمل جراحی دچار برخی عوارض شود هزینه جراحی فرنوم در کودکان افزایش می‌یابد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات دقیق‌تر راجع به هزینه انجام عمل فرنکتومی لثه در کودکان می‌توانید با دندانپزشک کودک خود مشورت کنید.