سن و ترتیب لق شدن دندان‌ها شیری در کودکان

دندان درآوردن یک دوره سخت هم برای والدین و هم کودکان است، اما در سن 3 سالگی، بیشتر کودکان تمام 20 دندان شیری خود را درآورده‌اند. با این حال، شما تنها حدود سه سال یا بیشتر از مشکلات مرتبط با دندان دور خواهید بود و دوباره در حدود 6 سالگی، دندان‌های کودکان شروع به افتادن می‌کنند تا راه را برای رشد دندان‌های دائمی بزرگسالی باز کنند. گاهی اوقات دندان‌های شیری کودکان به دلیل پوسیدگی یا برخی از دلایل دیگر خیلی زود لق می‌شوند، اما این امر می‌تواند منجر به رشد زود هنگام دندان دائمی شود و مشکلات مربوط به فاصله بین دندان‌ها در آینده را به وجود می‌آورد (پس به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ادامه دهید). دندان‌های شیری معمولا به ترتیبی که درمی‌آیند، خواهند افتاد، بنابراین دو دندان پایینی اولین دندان‌هایی هستند که می‌افتند و بعد از آن دو دندان بالایی خواهند افتاد. نظم یا دلیل چندانی برای زمان بندی وجود ندارد، اما همه آن‌ها باید تا سن 13 سالگی افتاده باشند.

بهتر است دندان‌های لق کودکان را به دلایل مختلف (علاوه بر وجود درد) به حال خود رها کنید. اگر دندان کودک را بجای اینکه اجازه دهید خودش بیفتد، به زور بکشید، احتمال بیشتری وجود دارد که لثه‌ها خونریزی کنند. همچنین خطر بروز عفونت افزایش می‌یابد. در صورتی که دندان شیری کودک شما به اندازه کافی لق شده است می‌توانید خودتان دندان کودک را بکشید و یا به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا دندان کودک شما را بکشد. کشیدن دندان شیری کودک توسط دندانپزشک اطفال این مزیت را دارد که دندانپزشک می‌تواند استرس و ترس کودک را مدیریت کند و همچنین مانع از بلعیدن شدن دندان توسط کودک شود.

دلایل رها کردن دندان شیری


دندان‌های شیری فقط دندان‌های یکبار مصرف نیستند که بتوانند هر زمان که لق شدند، کشیده شوند. این دندان‌ها به دلایل بسیاری مهم هستند. دندان‌های شیری به کودک شما کمک می‌کنند که تا بجود و به طور صحیح صحبت کند. مهم‌تر از همه، دندان‌های شیری کودک شما با دندان دائمی متناظر جایگزین می‌شوند. دندان لق لزوما آماده افتادن نیست. اگر دندان را خیلی زود بکشید، دندان دائمی ممکن است هنوز آماده بیرون آمدن نباشد و دیگر دندان‌های موجود ممکن است روی محل خالی آن کشیده شوند. این حالت می‌تواند باعث عدم رشد مناسب دندان‌های دائمی شود.

چه زمان باید دندان شیری لق را کشید؟


هنگامی که یک دندان به یک نخ بند است یا خیلی لق شده است، به طوری که نگرانید که فرزندتان آن را در حین غذا خوردن فرو برد، کشیدن آن به طور کلی بی خطر است. شما می‌توانید خودتان دندان را بکشید. اگر دندان بسیار پوسیده است، دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که آن را بکشد یا آن را پر کند یا با روکشی پوشش دهد. سعی نکنید خودتان دندان پوسیده را بکشید زیرا ممکن است شکسته شود یا آبسه کند و به اقدامات بیشتری نیاز داشته باشد.

چگونه یک دندان لق را بکشیم؟


برای کشیدن دندان شیری لق شده در کودکان به این صورت عمل کنید.

مرحله یک

کودک خود را تشویق کنید که دندان را با زبان خود تکان دهد. تکان دادن دندان کمک می‌کند تا بدون اینکه مستقیما از ریشه بیرون کشیده شود، از آن جدا گردد. استفاده از زبان همچنین باعث عدم ورود انگشت‌های کثیف او به دهان می‌شود.

مرحله دو

از کودک خود بخواهید دست‌هایش را قبل از اینکه دندان را با انگشتان خود بچرخانید، با آب و صابون شستشو دهد. تلاش کودک دارای دندان لق، برای بیرون کشیدن دندان با وارد کردن انگشتانش در دهان، اجتناب ناپذیر است. تا زمانی که دندان بیفتد، دست‌های کودک کوچک خود را مکرر با آب گرم و صابون بشویید تا از گسترش میکروب‌ها از دست‌ها به دهانش جلوگیری کنید.

مرحله سه

اجازه دهید فرزندتان خودش و با تشویق شما دندان را بیرون بکشد. کودک شما تنها کسی است که می‌تواند احساس کند که چه میزان از ریشه‌ها هنوز به دندان متصل هستند. اجازه دهید خودش دندان خود را از جا بیرون آورد تا بتواند زمان آماده بودن دندان برای بیرون آمدن را کنترل کند. همچنین می‌تواند میزان دردی که در هنگام کشیدن برایش قابل تحمل است را کنترل نماید، چرا که کشیدن دندان قبل از اینکه ریشه‌ها به اندازه کافی جدا شده باشند، می‌تواند دردناک باشد.

مرحله چهار

پس از اینکه دندان خارج شد، یک قطعه گاز استریل مرطوب را بر روی لثه‌ها قرار دهید. به اطفال خود بگویید تا فشار کمی روی گاز وارد کند تا خونریزی متوقف شود. به او اطمینان دهید که اگر دهانش کمی خونریزی کند، مسئله ای طبیعی است.

رویش دندان دائمی قبل از افتادن دندان شیری


هنگامی که یک دندان دائمی پیش از آنکه دندان شیری مربوطه به اندازه کافی لق شود، در می‌آید، با یک دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که دندان شیری را جهت ایجاد فضای لازم برای رشد دندان دائمی بکشد یا در صورتی که کشیدن دندان شیری کمکی به شلوغی دندان‌ها نکند، آن را به حال خود رها می‌کند. اگر دندان شیری پوسیده، شکسته یا آسیب دیده باشد، به جای اینکه خودتان آن را بیرون بکشید، اجازه دهید دندانپزشک آن را بکشد و یا درمان کند. اگر دندان دچار آبسه است یا اگر فرزند شما دچار مشکلاتی در لثه خود می‌باشد، با دندانپزشک مشورت کنید.

آیا معمولا در ابتدا دندان‌های جلو لق می‎شوند؟


در اغلب کودکان، دندان‌های جلویی فک پایین در ابتدا شل می‌شوند و سپس دندان‌های بالا لق خواهند شد. اگر دندان بالایی یا دندان‌های عقبی در ابتدا لق شوند یا بیفتند، با دندانپزشک کودک خود مشورت کنید.

آیا درست است که یک دندان خیلی لق را یک باره بکشید ؟


بهتر است اجازه دهید به خودی خود بیفتد. کشیدن زود هنگام ممکن است دردناک باشد و می‌تواند باعث عفونت لثه شود. اکثر کودکان از تکان دادن دندان لق خوششان می‌آید و برایشان خوشایند است، اما اطمینان حاصل کنید که دست‌هایش تمیز هستند.

آیا قورت دادن دندان خطر دارد؟


نه. از بدن عبور می‌کند. به کودک خود اطمینان دهید که اگر روی یک برگه بنویسد، فرشته دندان می‌آید.

آیا خونریزی زیادی دارد؟


اگر دندان به طور طبیعی بیفتد، خونریزی نخواهد داشت. از فرزند خود بخواهید دهان خود را با آب شستشو دهد تا از آن مراقب شود. اگر به دندان ضربه وارد شود یا با دست تکان داده شود، ممکن است خونریزی بیشتری داشته باشد. از کودک بخواهید دندان‌هایش را بر روی یک گاز یا یک حوله فشار دهد. ممکن است یک ساعت طول بکشد تا خونریزی از بین رود.

دندان‌های دائمی چه موقع در می‌آیند؟


اغلب چند هفته طول می‌کشد تا دندان‌های جدید را مشاهده کنید و چند ماه طول می‌کشد تا به طور کامل رشد کنند. اما گاهی اوقات دندان‌های دائمی در پشت دندان‌های شیری رشد می کنند. اگر بیش از نیمی از آن‌ها بیرون آمده است، از دندانپزشک بپرسید آیا نیاز به کشیدن دندان شیری وجود دارد یا خیر. همچنین اگر دندان جدید کج یا بد رنگ است، به دندانپزشک اطلاع دهید.