روش کشیدن دندان شیری کودکان برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی و بهم ریختگی

دندان‌های کودکان معمولا در حدود سن شش یا هفت سالگی شروع به افتادن می‌کنند و دندان‌های جلوی دهان، که دندان پیشین نامیده می‌شوند، معمولا زودتر می‌افتند. هنگامی که یک دندان دائمی شروع به در آمدن می‌کند، ریشه‌های دندان شیری حل می‌شوند تا به حد کافی برای افتادن بدون درد و خونریزی بسیار کم لق شوند. با این حال، گاهی اوقات دندان‌ها به آن راحتی که انتظار داریم نمی‌افتند و در صورتی که نیاز به کشیدن دندان باشد والدین و دندانپزشکان ممکن است جویای این موضوع شوند. علاوه بر این در بعضی شرایط لازم است که دندان شیری کودک به دلایل مختلفی مثل پوسیدگی غیر قابل درمان، قبل از موعد مقرر کشیده شود. در این شرایط بهتر است کشیدن دندان شیری کودکان تحت نظارت و تشخیص دندانپزشک اطفال انجام شود تا کودک خیلی راحت و آسوده این مرحله را پشت سر بگذارد.

اغلب کودکان اولین مجموعه دندان‌های خود را به طور معمول، در یک ترتیب خاص و در طول یک زمان خاص از دست می‌دهند. آنها ممکن است حتی دندان‌های عالی داشته باشند که نیازی به تمیز کردن بیش از اندازه معمول و معاینه بیش از هر 6 ماه یکبار ندارد. با این حال، بعضی از کودکان ممکن است به بیش از مراقبت معمول نیاز داشته باشند، از جمله روش‌های تحریک کننده اضطراب مانند کشیدن دندان. زمان‌هایی وجود دارد که حذف دندان کودک ضروری است و حتی ممکن است برای بیمار سودمند باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان کشیدن دندان‌های فرزندتان و چگونگی آماده شدن خودتان و فرزندتان برای آنچه باید انتظار داشته باشید، با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری تماس بگیرید. متخصصین ما آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما در این زمینه هستند. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188795280 تماس بگیرید.

اهیمت دندان‌های شیری در کودکان


انسان‌ها با دو مجموعه دندان متولد می‌شوند و تمام دندان‌های شیری در نهایت با دندان دائمی جایگزین می‌شوند. به همین دلیل، دندان‌های شیری نقش مهمی در حفظ فضا برای دندان‌های ثابت در هنگام رشد فرزند شما ایفا می‌کنند. دندان‌های شیری برای رشد کلی، رشد گفتار و تغذیه نیز مهم هستند. بنابراین، مهم است که دندان‌های کودک خود را سالم نگه دارید و تا زمانی که برای افتادن به طور طبیعی آماده هستند آنها را در دهان کودک حفظ کنید.

در چه مواردی باید دندان‌های شیری کودک را زود کشید؟


اگرچه دندان‌های شیری نقش مهمی در رشد کودک شما دارند، دلایل زیادی وجود دارد که فرزندتان نیاز به کشیدن زودهنگام دندان‌ها خواهد داشت. کشیدن ممکن است به علت دندان درد بد، پوسیدگی شدید یا عفونت، ضربه و یا برخی اختلالات در الگوی رشد یا برنامه افتادن طبیعی دندان باشد. گاهی اوقات تصمیم به حذف دندان ممکن است به علت مشکل با خود دندان نباشد، اما واقعیت این است که حذف آن برای دندان‌های اطراف سودمند است، چنین موردی زمانی است که یک دندان شیری لجوج از به درستی در آمدن دندان دائمی جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، یک متخصص ارتودنسی ممکن است دندان را برای تسریع شروع درمان ارتودنسی حذف کند. اگرچه هدف کلی این است که سعی کنید دندان‌های کودک را حفظ کنید، اما بعضی از عوامل این کار را غیر ممکن می‌کنند یا انجام این کار را کمتر سودمند می‌سازند. دندانپزشک شما باید کسی باشد که به شما گزینه‌های درمان را بدهد و در گرفتن بهترین تصمیم به شما کمک کند.

خودتان تشخیص ندهید


دندانپزشک متخصص تصمیم گیری در مورد اینکه آیا دندان باید کشیده شود یا نه، است. تصمیمات درمان براساس تعدادی از عوامل خواهند بود و عواقب کوتاه مدت و بلند مدت انجام این کار به حساب می‌آیند. این عوامل شامل سن کودک و رشد دندانی، توانایی ترمیم دندان و پیش‌بینی آن، میزان نزدیکی دندان به موعد افتادن طبیعی آن و اینکه آیا دندان دائمی مرتبط با آن وجود دارد یا خیر،می‌باشد. برای تشخیص مشکل فرزندتان چندین کمک تشخیصی، به خصوص اشعه‌ی ایکس از دندان لازم است. رادیوگرافی ممکن است یک عکس درونی مانند پری اپیکال یا بایت وینگ یا یک عکس خارجی مانند یک اشعه ایکس پانورامیک باشد. یک دندان پزشک اطفال دارای آموزش تخصصی در رابطه با توالی در آمدن دندان‌های شیری و دائمی و همچنین ارتباط آنها با یکدیگر است و احتمالا بر اساس تصویر کلی و این که درمان چگونه با رشد کودک بر او تاثیر می‌گذارد، درمان می‌کند. بنابراین ممکن است بخواهید فرزندتان را برای بهترین مراقبت ممکن نزد دندانپزشک اطفال ببرید.

قبل از فرآیند عمل


اگر کشیدن برای کودک شما توصیه شود، اولین چیزی که باید انجام دهید این است که آرام باشید تا اضطراب و یا ترس غیر ضروری را به فرزندتان انتقال ندهید. با او درباره آنچه اتفاق می‌افتد صادق باشید، اما بهتر است از کلمات ترسناک مانند کشیدن یا سوزن استفاده نکنید. دندانپزشک با شما مشورت خواهد کرد تا بدانید در روز انجام عمل چه چیزی رخ خواهد داد. دندانپزشک ممکن است بی‌حسی موضعی و حتی دی نیتروژن مونوکسید (گاز خنده) را به کار گیرد به طوری که کودک شما در طول کشیدن دندان شیری راحت باشد. بی‌حسی عمیق باید درد را به طور کامل از بین ببرد، اما محرک فشار را حذف نمی‌کند. اگر دندان به علت عفونت شدید باشد، رسیدن به بی‌حسی عمیق حتی با حداکثر مقدار بی حسی موضعی مجاز، دشوار خواهد بود. در نتیجه، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک‌ها را برای کودکتان تجویز کند تا چند روز قبل از شروع فرآیند عمل مصرف کند.

فرآیند عمل


دندانپزشک از یک بالا برنده برای از هم جدا کردن، بین دندان و استخوان اطراف آن استفاده می‌کند تا حفره را گسترش دهد و رباط آن را جدا کند. سپس از انبرک کشیدن برای دستکاری و انگولک کردن دندان از طرفی به طرف دیگر و چرخاندن آن برای گسترش بیشتر جا و جدایی رباط استفاده می‌کند. این به دندان کمک می‌کند تا از تمام حفره خود خارج شود.

پس از فرآیند عمل


پس از کشیدن دندان شیری کودک، فرزند شما باید در مطب بماند تا خون بند آید و خونریزی کمی در محل وجود داشته باشد. دستورالعمل‌های بعد از عمل به صورت شفاهی و کتبی به شما داده می‌شود و شامل دستورالعمل‌های مربوط به اقدامات مرتبط با رژیم غذایی و فعالیت، نحوه مراقبت از محل و توصیه‌هایی برای کاهش درد می‌شود. یک نکته مهم برای یادآوری این است که ممکن است ناحیه در اثر داروی بی‌حسی به مدت چند ساعت بی‌حس باقی بماند و باید به کودکتان در مورد گاز زدن، مکیدن و بازی کردن با ناحیه تا زمانی که بی‌حسی از بین برود هشداد داده شود. این برای جلوگیری از آسیب بافت تا زمان از بین رفتن اثر بی‌حسی، مهم است. همچنین دندانپزشک تعیین خواهد کرد که آیا نیاز است که کودک برای جلسات معاینه پس از عمل به مطب مراجعه کند یا خیر.

پس از درمان


در صورتی که کودکتان نیاز به حذف دندان شیری پیش از موعد دارد، ممکن است دندانپزشک بخواهد فضا را حفظ کند، تا دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی تغییر مسیر ندهند و فضای دندان اصلی که جایگزین خواهد شد را مسدود نکنند. عوامل متعددی وجود دارند که تعیین می‌کنند آیا نگهداری فضا ضروری است یا خیر، از جمله: سن فرزند شما، وجود یا عدم وجود یک دندان بالغ برای جایگزینی دندان شیری، مدت زمانی که طول می‌کشد تا دندان بالغ یا اصلی کودک در آید که دندان شیری باید کشیده شود و اینکه آیا در دهان کودک فضای زیاد یا پرجمعیتی و نامرتبی دندان وجود دارد یا خیر. انواع مختلفی از نگهدارنده‌های فضا در دسترس هستند و دندانپزشک شما باید قبل از کشیدن دندان شیری اطفال با شما در مورد برنامه درمان صحبت کند، تا در طول روزها، ماه‌ها و سال‌های پس از کشیدن دندانشیری کودکان ، از چیزهایی که انتظار می‌رود آگاه باشید.