روش های مختلف پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان بیماری‌ای است که اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌ها در دهان به مینای دندان آسیب می‌رسانند. این باکتری‌ها در پلاک دندان قرار دارند. اسید باعث می‌شود مینای دندان و عاج دندان زیرین نرم شوند و منجر به آسیب می‌شود و نتیجه‌ی آن ایجاد یک حفره یا سوراخ در دندان است. دندان‌های اولیه، که با عنوان دندان‌های شیری نیز نامیده می‌شوند، نگهدارنده‌های فضا برای دندان‌های دائمی هستند. اگر کودکتان قبل از اینکه دندانش آماده‌ی افتادن باشد، دندان شیری را از دست داد، دیگر دندان‌های مجاور فضای خالی را به زور و با فشار پر می‌کنند. این امر مانع از در آمدن دندان‌های دائمی خواهد شد. این به لبخند کودک شما آسیب می‌رساند. همچنین یک دندان شیری پوسیده، می‌تواند آبسه کند، که یک رخداد دردناکی است که شما نمی‌خواهید کودک عزیزتان آن را تجربه کند.

پوسیدگی دندان کودکان باعث می‌شود که کودک نتواند خوب غذا بخورد و در نتیجه در رشد جسمی او تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر این، عدم توجه به درمان به موقع پوسیدگی دندان در کودکان، باعث می‌شود که دندان کاملا خراب شده و از دست برود. دندانپزشکان کشیدن دندان (حتی دندان‌های شیری) را در کودکان اصلا توصیه نمی‌کنند، چرا که رویش دندان‌های دائمی و نظم آنها را به هم میزند. بنابراین والدین بایستی در حفظ و مراقبت از دندان‌های کودک بکوشند و با مراجعه مرتب به دندانپزشک از مشکلات بعدی جلوگیری نمایند. متخصصین ما در دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری پس از بررسی دندان‌های کودک بهترین روش‌های درمانی را برای رفع و درمان پوسیدگی دندان انجام خواهند داد. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188795280 تماس بگیرید.

دلایل


دلایل متعددی برای پوسیدگی دندان کودکان وجود دارد. علل پوسیدگی دندان کودکان عبارتند از:

غذا و نوشیدنی‌ها

در حالی که آب نبات چوبی‌هایی که کودک شما می‌مکد نقش مهمی در پوسیدگی دندان دارند، اما تنها عامل و شرکت کننده نیستند. در واقع، هر چیزی که کودک شما می‌خورد، می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان کودکان شود. کودکانی که به طور مرتب تغذیه می‌خورند بیشتر از کودکانی که زیاد چیز نمی‌خورند مستعد پوسیدگی دندان می‌باشند. آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های ورزشی، نوشابه‌ها و حتی شیر می‌توانند باعث ایجاد حفره‌ها در دندان شوند. از این رو، اگر فرزند شما اغلب این مواد را بخورد، دندان‌هایش با این نوشیدنی‌ها پوشیده می‌شوند. در نتیجه، باکتری‌های تولید کننده اسید در شیارها و حفره‌های دندان‌ها قرار می‌گیرند و منجر به کرم خوردگی دندان‌ها می‌شوند.

عارضه‌های پزشکی

برخی از عارضه‌های پزشکی می‌توانند خطر کرم خوردگی دندان‌‌ها را افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر کودک شما از آلرژی‌های مزمن رنج می‌برد، ممکن است از دهان تنفس کند که این امر باعث کاهش جریان بزاق می‌شود. وقتی جریان بزاق کاهش می‌یابد، احتمال کرم خوردگی دندان‌ها افزایش می‌یابد. همچنین، استنشاق کننده‌های آسم نیز می‌تواند باعث پوسیدگی دندان کودکان شوند. این پوسیدگی ناشی از دارو است.

علائم پوسیدگی دندان کودکان


هر کودک نشانه‌های مختلف پوسیدگی دندان را آشکار می‌کند. به عنوان یک پدر و مادر، شما می‌دانید مشکلی وجود دارد که دلیلی برای مراجعه به دندانپزشک است. برخی از علائم رایج پوسیدگی عبارتند از:

  •  تغییر در رنگ دندان، دندان ممکن است یک لکه‌ی سیاه داشته باشد.
  •  درد هنگام خوردن یا گاز زدن چیزی
  •  بوی بد دهان 

درمان


تشکیل مجدد مواد معدنی

در صورتی که فقط یک لکه‌ی سفید روی دندان وجود دارد، دندانپزشک اطفال شما یک درمان فلوراید را پیشنهاد می‌کند، که دندانپزشک ژل فلوراید را اعمال می‌کند یا سطح دندان را جلا می‌دهد تا دوباره معدنی شود. پزشک ممکن است یک خمیر دندان دارای فلوراید را برای تعمیر قسمت آسیب دیده دندان و مقلوب کردن پوسیدگی تجویز کند.

پر کردن

پر کردن برای حفره‌ها و سوراخ‌های دندان‌ها است. این روش شامل حذف بخش پوسیدگی دندان کودکان و سپس پر کردن آن با رزین آمالگام یا سرامیک است. معمولا، آمالگام برای دندان‌های مولر (آسیای بزرگ) است، جایی که لازم نیست دندان زیبایی داشته باشید. از سوی دیگر، اگر یک دندان در قسمت جلویی دهان نیاز به پر کردن داشته باشد، دندانپزشک برای پر کردن سرامیک رنگ دندان را انتخاب می‌کند.

سیلانت دندان

اگر کودک شما یک حفره‌ی کوچک روی سطح دندان دارد، دندانپزشک حفره را تمیز و پر می‌کند و سپس آن را با یک سیلانت دندان برای جلوگیری از حفره‌های بیشتر می‌پوشاند.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد گزینه درمان پوسیدگی دندان کودکان، به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید تا دریابید که بهترین درمان برای کودک شما چیست.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان  یک روش دندانی است که برای درمان عفونت در مرکز دندان (سیستم کانال ریشه) مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درمان عفونت در کانال ریشه، باکتری‌ها باید حذف شوند. پس از حذف باکتری، کانال ریشه پر می‌شود و دندان با پر کردن محکم چسبیده می‌شود.

روکش

هنگامی که یک دندان کودک خیلی پوسیده شده باشد و استفاده از مواد پرکننده دیگر احتمالا موفق نخواهد بود، دندانپزشکان اطفال توصیه می‌کنند که دندان با روکش دندان ترمیم شود، به خصوص اگر روی دندان درمان پالپ انجام شده باشد. پس از حذف پوسیدگی، دندانپزشک کودک یک روکش پیش ساخته درست شده از فولاد ضد زنگ را روی دندان کودک نصب کرده و می‌چسباند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان


در اینجا چندین نکته پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید تا مطمئن شوید مرواریدهای سفید کودکتان از آسیب حفره‌ها در امان هستند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین روش‌های جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان کودکان است. کشیدن نخ دندان و مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی نقش بسیار مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان دارد. علاوه بر این، استفاده از دهانشویه‌های مناسب برای تمیز کردن دندان کودکان نیز به جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان کمک می‌کند.

بر غذاهایی که کودکتان می‌خورد نظارت کنید

کودکان تمایل به خوردن غذاهایی با قند و نشاسته بالا دارند. اینها مواد غذایی هستند که باکتری‌ها دوست دارند، زیرا از قند و نشاسته در غذا استفاده می‌کنند. شیرینی‌ها و دیگر چیزهای لذت بخش را برای مواقع خاص نگه دارید. در حالی که بزاق کودک حمله اسید را دفع می‌کند، اما از آنجایی که دندان‌ها مکررا در طول روز در معرض این حملات قرار می‌گیرند، بزاق قادر به مقابله با آن نخواهد بود، در نتیجه منجر به از دست دادن مواد معدنی و در نهایت تشکیل حفره می‌شود.

میان وعده بین وعده‌های غذایی را محدود کنید

اجازه ندهید فرزند دلبند شما در طول کل روز بخورد. این امر تعداد حملات اسیدی را روی دندان‌های کودک محدود می‌کند و دندان‌ها را رمینرالیزه می‌کند.

پس از مسواک زدن کودک نباید چیزی بخورد یا بنوشد

قانونی بگذارید که پس از مسواک زدن کودکتان نتواند چیزی بخورد یا بنوشد. چنانچه کودک می‌خواهد چیزی بنوشد اجازه دهید آب ساده و غیر شیرین بنوشد. به یاد داشته باشید که در هنگام خواب بزاق کاهش می‌یابد. از این رو، با بزاق کم، دندان‌ها قادر به اصلاح خود نیستند.

معاینه‌های دندانپزشکی

معاینه‌های منظم دندانپزشکی باید انجام شوند. این کار به دندانپزشک کودکان این امکان را خواهد داد که دندان‌های کودک شما را برای نشانه‌های اولیه و انجام اقدامات اصلاحی بررسی کند. همچنین دندانپزشک در صورتی که روی دندان‌های کودکتان جرم گرفته باشد آنها را تمیز می‌کند. هر 6 ماه یکبار کودک خود را برای معاینه به دندانپزشکی ببرید.