تقویت دندان و لثه کودک: ویتامین C ،D، دانه های روغنی و آدامس بدون قند

کودکان برای جویدن غذا، حرف زدن و زیبایی لبخند زدن به دندان‌های سالم و محکم نیاز دارند. به علاوه تغذیه مناسب برای رشد و نمو کودک ضروری است. تقریباً تمام غذاها، از جمله شیر یا سبزیجات، حاوی نوعی قندند که باعث پوسیدگی دندان می‌شود. برای این که بتوانید مصرف قند فرزندتان را کنترل کنید، باید مقدار قند درج شده روی بسته‌بندی مواد غذایی را بخوانید و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی را انتخاب کنید که افزودنی قند کمی دارند. همچنین نوشیدنی‌هایی مانند آب به فرزندتان بدهید تا آب بدنش تامین شود و مواد مغذی ضروری به بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن برسد.

راه‌های تقویت دندان کودکان با تغذیه


نکات زیادی در مورد تغذیه کودکان وجود دارد که توجه به آنها در تقویت دندان‌های کودک تاثیر زیادی دارد. تعدادی از آنها عبارتند از:

پرتقال، کیوی، توت فرنگی، لیمو و فلفل

باکتری‌های مختلفی در محیط دهان وجود دارد که بعضی از آنها باعث التهاب لثه، یعنی مرحله اول بیماری لثه می‌شوند. ویتامین ث موجود در میوه‌هایی مانند پرتقال، لیمو، کیوی، طالبی، انبه و توت فرنگی این باکتری‌ها را از بین می‌برد و کلاژن کافی را به لثه‌ها می‌رساند. سبزیجاتی مانند فلفل قرمز، زرد و نارنجی، گوجه فرنگی و سیب زمینی شیرین نیز جزء منابع غنی ویتامین ث محسوب می‌شوند. دندانپزشکان اطفال به کودکان توصیه می‌کنند که پس از مصرف مرکبات یا خوراکی‌های ترش و اسیدی، حداقل 30 دقیقه صبر کنند و بعد دندان‌ها را مسواک بزنند، چون اسید سیتریک موجود در میوه مینای دندان را موقتاً ضعیف می‌کند و ممکن است سایش مربوط به کشیده شدن مسواک روی دندان، باعث آسیب دیدن آن شود.

شیر، ماست و پنیر

کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای مانند نان، سیب زمینی سفید و پاستا به قند تجزیه می‌شوند. این قند غذای باکتری‌هایی را تامین می‌کند که در دهان زندگی می‌کنند و باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. زمانی که کودک خوراکی‌هایی مانند شیر، ماست یا پنیر می‌خورد که سرشار از کلسیم، ویتامین د و فسفات هستند، pH دهان افزایش می‌یابد و اسیدیته آن کمتر می‌شود، در نتیجه خطر پوسیدگی دندان کاهش می‌یابد. کلسیم فواید دیگری نیز دارد، این عنصر با پلاک دندان ترکیب می‌شود و به دندان‌ها می‌چسبد، این لایه از دندان‌ها در برابر اسید باقیمانده در دهان محافظت می‌کند، مینای آسیب دیده دندان را ترمیم می‌کند و استخوان‌های اطراف دندان‌های کودک را تقویت می‌کند. بنابراین احتمال بروز ناراحتی‌های لثه در آینده کمتر می‌شود.

هویج خام، کرفس، کلم، لوبیا سبز و نخود فرنگی

سبزیجات ترد که نیاز به جویدن زیاد دارند، دندان‌ها و لثه‌ها را به طور طبیعی تمیز می‌کنند. این خوراکی‌ها پلاکی را که بین وعده‌های غذایی روی دندان‌ها جمع شده یا با مسواک زدن پاک نشده است، از روی دندان‌ها پاک می‌کند. فرزندتان را تشویق کنید تا این خوراکی‌های مفید ورا به آرامی بخورد و کاملاً بجود.

کنجد، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو و آجیل

در آجیل و تخمه‌ چربی‌هایی طبیعی وجود دارد که روی دندان را می‌پوشانند و سپر محافظی را در برابر حمله باکتری‌ها ایجاد می‌کنند. روغن موجود در این دانه‌های مغذی مینای دندان را تقویت می‌کند و دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌کند، به علاوه اکثر دانه‌ها حاوی کلسیم هستند. یک کاسه پر از آجیل و تخمه یک میان وعده مفید و مغذی برای حفظ سلامت لثه با تغذیه مناسب فرزند دلبندتان است.

آدامس بدون قند

دفعه بعدی که فرزندتان برای گرفتن یک آدامس کلافه‌تان کرد، آدامس را با خیال راحت به او بدهید. آب دهان پلاک را شل می‌کند، آنتی بادی‌های طبیعی دهان را افزایش می‌دهد و لثه‌ها را مرطوب نگه می‌دارد. جویدن هر نوع خوراکی تولید بزاق را افزایش می‌دهد، اما جویدن آدامس 20 دقیقه بعد از صرف غذا به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. البته کودکان زیر 4 سال نباید آدامس بجوند، چون ممکن است آدامس را قورت بدهند.

غذاهای ممنوعه برای تقویت دندان


بعضی خوراکی‌ها، قندی و شیرین یا چسبناک‌ هستند. بعضی خوراکی‌ها بین دندان‌ها می‌ماند یا pH دهان را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر فرزندتان اصرار به مصرف این خوراکی‌ها دارد، حتماً از او بخواهید که دندان‌هایش را بعد از خوردن آنها مسواک بزند.

  •  پاستیل (حتی شکلات‌های حاوی ویتامین)
  •  کارامل
  •  تافی
  •  نوشیدنی‌های کربنات‌دار
  •  آب میوه‌های حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا
  •  آدامس بادکنکی حاوی قند
  •  کشمش
  •  چیپس سیب زمینی
  •  آب نبات