بریج یا پل دندانی برای دندان دائمی افتاده در کودکان:مزایا و عوارض

از دست دادن و افتادن دندان یکی از مشکلات شایع در میان کودکان است که به دلایل مختلفی همچون آسیب دیدگی، پوسیدگی یا بیماری دندان رخ می‌دهد. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یکی از علل اصلی زود افتادن دندان‌ها به شمار می‌آید. چنانچه کودک دندان‌ها را به روش صحیح مسواک نزند یا والدین کودک را به طور مرتب برای ویزیت و جرم‌گیری به نزد متخصص دندانپزشکی اطفال نبرند، دندان زودتر می‌افتد. آسیب دیدگی نیز گاهی منجر به شکستگی ریشه و عفونت می‌شود یا حتی به ساختار استخوان فک آسیب می‌زند که به نوبه خود به از دست رفتن دندان می‌انجامد. بیماری‌های دندان، به ویژه عفونت لثه، تغذیه نامناسب و دندان قروچه نیز از علل اصلی افتادن دندان‌ها به شمار می‌آید. زود افتادن دندان مشکلاتی را برای گفتار و جویدن کودک ایجاد می‌کند و در نهایت به اضطراب و کاهش اعتماد به نفس او دامن می‌زند. بریج دندان‌های از دست رفته را با دندان‌های مصنوعی با دوام جایگزین می‌کند.

اگر فرزندتان یک یا چند دندان دائمی خود را از دست داده است، حتماً از خدشه‌دار شدن زیبایی لبخند خود ناراحت است، برای خوردن و جویدن غذا دچار مشکل شده است و حتی گاهی نمی‌تواند به وضوح صحبت کند. در این موارد بریج دندان در کودکان راه‌حل مناسبی است که راحتی، زیبایی و سلامتی را برای فرزند عزیزتان به ارمغان می‌آورد. جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته با بریج کمک می‌کند تا کودک با آسودگی خاطر لبخند بزند، غذا را راحت‌تر بخورد و احساس بهتری درباره ظاهر خود داشته باشد. اگر فرزندتان یک یا چند دندان خود را از دست داده است، به یک متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید تا بهترین راه حل ممکن را در اختیار شما قرار دهد. متخصصین ما در دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری آماده ارائه انواع خدمات درمانی در این زمینه به کودکان عزیز شما می‌باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02188795280 تماس بگیرید.

بریج دندان چیست؟


بریج یا پل دندانی در کودکان برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته به کار برده می‌شود. دو دندان مجاور دندان غائب روکش می‌شود، سپس بریج در جای خود گذاشته می‌شود. بریج یکی از بهترین راه‌حل‌های جایگزینی دندان غائب به شمار می‌آید. بریج دندان که جایگزین یک یا دو دندان می‌شود، بسیار با دوام و محکم است و اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند، انتظار می‌رود که ماندگاری 15 ـ 5 ساله داشته باشد. ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی طول عمر بریج را افزایش می‌دهد.

انواع بریج دندان


بریج دندان از یک یا دو روکش در هر یک از دو سمت دندان مصنوعی تشکیل می‌شود. دندان مصنوعی یا پونتیک از طلا، سرامیک و ... ساخته می‌شود. به دندان‌های دو طرف بریج نیز اباتمنت گفته می‌شود. بریج معمولاً توسط دندان طبیعی یا ایمپلنت نگه داشته می‌شود. در ادامه انواع بریج دندان در کودکان را معرفی می‌کنیم.

بریج معمولی

بریج معمولی از سرامیک یا پرسلن تهیه می‌شود و دارای دو روکش در دو طرف و یک دندان مصنوعی در وسط است. این نوع بریج متداول‌ترین و قدیمی‌ترین نوع بریج محسوب می‌شود.

بریج معلق

بریج معلق زمانی به کار برده می‌شود که فقط یک دندان در کنار فضای خالی وجود داشته باشد. بریج معلق برای دندان‌های پشت دهان توصیه نمی‌شود.

بریج پیوندی مریلند

بریج پیوندی مریلند یا بریج پیوندی رزینی معمولاً از فلز جوش خورده به سرامیک ساخته می‌شود و شامل دندان پلاستیکی می‌شود که یک بدنه فلزی آن را نگه می‌دارد و فقط به یک دندان کناری پیوند زده می‌شود.

مزایای پل دندانی در کودکان


 •  بریج دندان در کودکان راهکاری سریع برای جایگزینی دندان‌های غائب است که ردیف دندان‌ها را کامل می‌کند. بریج معمولاً در دو جلسه ساخته می‌شود که این دو جلسه صرف آماده سازی و جایگذاری بریج می‌شود.
 •  بریج دندان در کودکان راه‌حلی اقتصادی است. هزینه اولیه درمان بسیار کمتر از اکثر روش‌های جایگزین است.
 •  بریج دندان بادوام است و مدت طولانی در دهان باقی می‌ماند.
 •  بریج از دیگر روش‌های جایگزینی دندان تهاجم کمتری دارد و درمانی فوق‌العاده برای بیمارانی است که به دلایل مختلف نمی‌توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

متقاضی درمان


انجام بریج برای کودکان در مواردی پیشنهاد می‌شود که:

 •  کودکانی که دندان‌های پایه‌شان پوسیدگی ندارد، می‌توانند از بریج دندان استفاده کنند. چرا که شرط موفقیت بریج، سالم بودن دندان‌های مجاوری است که دندان مصنوعی بریج را نگه می‌دارد.
 •  جایگذاری بریج برای کودکانی که به تازگی دندان کشیده‌اند، از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری می‌کند.
 •  کودکان دچار ناهنجاری مادرزادی فک که در استخوانشان امکان رویش دندان دائمی وجود ندارد، نیز می‌توانند از بریج دندان متحرک استفاده کنند.

آمادگی قبل از بریج


مراقبت‌های لازم قبل از انجام بریج دندان در کودکان عبارتست از:

 •  قرص ضدالتهاب و آنتی بیوتیک قبل از درمان برای بیماران تجویز می‌شود تا در طول درمان دچار درد نشوند.
 •  جای خالی دندان غائب باید قبل از جایگذاری بریج کاملاً تمیز شود تا هیچ عفونتی در محل باقی نماند.

مراحل بریج دندان در کودکان


مراحل انجام بریج یا پل دندانی در کودکان دو مرحله ساخت پل و کار گذاشتن پل را شامل می‌شود.

آماده‌سازی بریج

مراحل آماده‌سازی بریج به شرح زیر است:

اطراف دندان غائب بی‌حس می‌شود. پس از بی‌حس شدن، دندانپزشک متخصص اطفال از دندان‌ها قالب می‌گیرد. دندان‌های بی‌حس شده تراش داده می‌شود تا جا برای بریج ایجاد شود. تراش دادن دندان‌ها نیاز به مهارت بالایی دارد و بسته به بزرگی بریج یک ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. پس از آماده شدن دندان‌ها از آنها با مواد خمیری لاستیکی قالب گرفته می‌شود. مدل تهیه شده به لابراتوار فرستاده می‌شود تا متخصص بریج را از روی آن تهیه کند. آماده‌سازی بریج حدود دو هفته طول می‌کشد. دندانپزشک اطفال بریج موقتی را در پایان جلسه قالب‌گیری روی دندان‌ها قرار می‌دهد. بریج موقت از دندان‌های تراش داده شده محافظت می‌کند و فضای خالی را تا زمان آماده شدن بریج پر می‌کند. در این مدت کودک باید مراقب باشد تا غذاهای سفت را با بریج موقت نجود و به آن فشار نیاورد.

جایگذاری بریج

برای کار گذاشتن پل دندانی کودکان دندانپزشک کودکان مراحل زیر را دنبال می‌کند:
ناحیه پل دندانی در صورت لزوم بی‌حس می‌شود. ابتدا پل موقت برداشته می‌شود و سپس دندان‌های زیر آن تمیز می‌شود. سپس بریج جدید با سیمان روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. چند تنظیم نهایی نیز انجام می‌شود تا دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد. دندانپزشک اطفال شیوه مراقبت از بریج، برای مثال تمیز کردن زیر آن، را به کودک آموزش می‌دهد.

مراقبت از بریج


برای مراقبت از بریج دندان در کودکان:

 •  بهتر است کودک غذا را کمتر با دندان‌های سمت بریج بجود و بیشتر از دندان‌های طرف مقابل استفاده کند.
 •  از فرزندتان بخواهید که غذاهای سفت را با دندان‌های سمت بریج نجود، چون این کار باعث جابجایی بریج می‌شود.
 •  کودک باید تا زمان ثابت شدن بریج، هنگام مسواک زدن یا نخ کشیدن دندان‌ها مراقب باشد، چون ممکن است نخ بریج موقت را از جا بلند کند.
 •  غذاهای چسبناک بریج موقت را از جای خود جابجا می‌کند، بنابراین بهتر است این غذاها تا چند روز پس از جایگذاری بریج مصرف نشود.
 •  جرم‌گیری منظم دندان‌ها برای مراقبت از بریج ضروری است، هرچند خود بریج دچار پوسیدگی نمی‌شود، اما دندان‌های زیر آن در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد.

عوارض


بریج دندان در کودکان به ندرت عوارض جانبی ایجاد می‌کند. با این حال عوارض جانبی احتمالی بریج عبارت است از:

 •  در هر درمانی که لثه‌ها نیز درگیر شود، احتمال التهاب و عفونت وجود دارد. این عوارض معمولاً با مصرف داروهای بدون نسخه برطرف می‌شود.
 •  گاهی اوقات حساسیت پس از درمان بروز می‌یابد. اقدام احتیاطی پیش از درمان انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که بیمار به مواد به کار برده شده در بریج حساسیت ندارد.