انواع محافظ های دهانی (نایت گارد و محافظ دندانی) کودکان؛ مزایا و هزینه

محافظ‌ دهانی یا گارد ورزشی وسیله‌ای ضروری برای کودکانی است که در آن دسته از فعالیت‌های ورزشی یا تفریحی شرکت می‌کنند که در آنها احتمال آسیب دیدن دندان‌ها وجود دارد. محافظی که به خوبی روی دندان‌های بالا قرار بگیرد و اندازه باشد، از کل ناحیه دهان در برابر صدمه‌ها و ضربه‌های مختلف محافظت می‌کند و سلامت دندان‌ها و زیبایی لبخند را تضمین می‌کند. به علاوه گارد گاهی برای پیشگیری از آسیب دیدن دندان‌های کودکانی به کار برده می‌شود که عادت دارند شب‌ها دندان قروچه کنند. کاهش درد فک، جلوگیری از صدا دادن و درآمدن فک، جلوگیری از قفل کردن فک یا درمان اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی از دیگر دلایلی است که استفاده از نایت گارد را ضروری می‌کند. در مجموع محافظ دهانی با ایجاد کردن سدی محافظ بین دندان‌های بالا و پایین، از دندان‌های کودکان و دیگر ساختارهای حیاتی مراقبت می‌کند.

متخصصین ما در دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری نایت گاردهای سفارشی را برای فرزندان دلبندتان تهیه می‌کنند تا محافظ دهانی کاملاً راحت و اندازه باشد. چنانچه درباره محافظ‌های دندان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، همکاران ما می‌توانند شما راهنمایی کنند. شماره 02188795280 پل ارتباطی ما با شما برای مشاوره یا رزرو نوبت می‌باشد.

استفاده از نایت گارد


دندانپزشکان امروزه گارد را به عنوان راه‌حل مشکلات بسیار و روشی موثر برای پیشگیری از آسیب‌های ورزشی توصیه می‌کنند. دندانپزشکان غالباً محافظ دهانی را برای رفع مشکلات زیر پیشنهاد می‌دهند:

دندان قروچه

دندان قروچه یا در اصطلاح پزشکی براکسیسم به ساییدن و روی هم فشردن فک‌ها و دندان‌ها گفته می‌شود. گارد دندان مانعی لغزنده را بین دندان‌های بالا و پایین ایجاد می‌کند، در نتیجه به جای این که دندان‌ها روی هم فشرده شود، روی هم می‌لغزد و به این ترتیب علائم دندان قروچه کاهش می‌یابد.

موادی که برای پر کردن دندان به کار برده می‌شود، محکم است، اما دندان قروچه و ساییدن دندان‌ها روی هم به مرور زمان بر این مواد اثر می‌گذارد، هر چه باشد این مواد فقط از پلاستیک ساخته شده است. موادی که دندان با آن پر شده، در نهایت در اثر دندان قروچه ترک می‌خورد؛ در این حالت پوسیدگی از ترک‌های موجود در مواد شروع می‌شود.

وجود نایت گارد در دهان نه تنها ناراحتی ایجاد نمی‌کند، بلکه کیفیت خواب را نیز بهبود می‌دهد و به شکل‌گیری یک الگوی خواب منظم‌تر کمک می‌کند. گارد به گونه‌ای در دهان قرار می‌گیرد که فک را آرام می‌کند و عضلات دهان را نیز حتی‌الامکان شل می‌کند.

اختلال‌های مفصل فکی ـ گیجگاهی

اختلال‌های مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ)، یعنی مفصلی که فک پایین را به بقیه جمجمه متصل می‌کند، یکی دیگر از دلایل استفاده از محافظ دندانی به شمار می‌آید. در این شرایط گارد فشار روی مفصل و درد را کاهش می‌دهد.

استعمال داروی موضعی

خمیر MI، کورتیکواستروئید و دیگر داروهای مخصوص درمان عارضه‌های دهان را می‌توان با استفاده از محافظ به موضع مورد نظر رساند. به این ترتیب دارو مدت بیشتری در محل خود روی دندان و لثه‌ها باقی می‌ماند.

خطر وارد شدن ضربه به دندان‌ها

چنانچه کودک به فعالیت‌های پربرخوردی مانند ورزش علاقه دارد، محافظ دهانی مانند یک مانع عمل می‌کند و اثر ضربه وارد شده به دندان‌ها را کمتر می‌کند تا از دندان‌ها در برابر آسیب دیدگی محافظت شود.

محافظت از دندان‌ها و کمک به زیباتر کردن آنها

همان طور که محافظ دندان برای تحویل دارو به کار برده می‌شود، برای قرار دادن ژل سفید کننده روی دندان‌ها و سفید کردن یا بلیچینگ آنها نیز کاربرد دارد. همچنین محافظ از ترمیم‌های دندانی ظریف‌تری، مانند روکش موقت، ونیر و ...، نیز بهتر محافظت می‌کند.

انواع محافظ‌های دهانی


سه نوع نایت گارد وجود دارد که دندانپزشک نوع مناسب را با توجه به نیاز بیمار تجویز می‌کند.

محافظ آماده

محافظ دهانی را می‌توانید به صورت آماده خریداری کنید و بلافاصله پس از خارج کردن از جعبه روی دندان‌های کودک قرار دهید. محافظ آماده در یک اندازه تولید می‌شود و اندازه آن قابل تغییر نیست. گارد آماده بسیار ارزان است، قرار دادن آن داخل دهان ساده است و در تمام فروشگاه‌های لوازم ورزشی به فروش می‌رسد. اما دندانپزشکان کودک چندان موافق استفاده از این نوع محافظ نیستند، چون حداقل محافظت را ارائه می‌دهد، صحبت کردن و تنفس را دشوار می‌کند و معمولاً باعث ناراحتی کودک می‌شود.

محافظ بویل اند بایت (Boil and Bite)

این نوع محافظ دهانی معمولاً از ترموپلاستیک ساخته می‌شود و در تمام فروشگاه‌های لوازم ورزشی در دسترس است. ابتدا باید ترموپلاستیک را در آب داغ بیاندازید تا نرم شود، سپس آن را روی دندان‌های کودک بگذارید تا شکل دندان‌ها را به خود بگیرد. محافظ بویل اند بایت اندکی گران‌تر از محافظ آماده است، اما محافظت بیشتری را ارائه می‌دهد و راحت‌تر است؛ به علاوه کودک به راحتی می‌تواند صحبت کند و نفس بکشد.

سفارشی

محافظ دهانی سفارشی که توسط دندانپزشک ساخته می‌شود، بیشترین درجه از محافظت را ارائه می‌دهد. ابتدا دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص از دندان‌های کودک قالب می‌گیرد و سپس گارد را از روی مدل به دست آمده می‌سازد. محافظ‌ سفارشی گران‌تر است و جا انداختن آن بیشتر طول می‌کشد، اما در عوض راحت‌تر است، به خوبی روی دندان‌ها می‌نشیند و مورد تایید دندانپزشکان است.

مراقبت از نایت گارد


برای این که محافظ دندان فرزندتان تمیز بماند و شکل خود را حفظ کند، از او بخواهید که:

 • نایت گارد را با آب سرد یا با دهانشویه بشوید و یا آن را با مسواک و خمیر دندان تمیز کند. روش شستشوی محافظ به نوع آن بستگی دارد.
 • محافظ را هر از گاه در آب خنک و کف بیاندازید و آن را کاملاً بشوید.
 • محافظ را در یک جعبه محکم نگهداری کند و آن را از دسترس حیوانات خانگی، مانند سگ و گربه دور نگه دارد تا حیوانات آن را نجوند و از بین نبرند.
 • گارد را در دمای بالا، برای مثال در آب داغ، روی سطوح داغ یا زیر تابش مستقیم خورشید نگهداری نکند، در غیر این صورت تغییرشکل خواهد داد.
 • گارد را مرتب بررسی کند تا متوجه ساییدگی آن بشود. اگر متوجه سوراخ یا پاره شدن آن شدید یا اگر گارد شل شده است و کودک را ناراحت می‌کند، برای تعویض آن اقدام کنید.
 • گارد را در جلسات ویزیت دوره‌ای همراه داشته باشید تا دندانپزشک آن را بررسی کند.

ویژگی‌ها و ملاحظات خاص


یک نایت گارد برای اینکه بتواند برای کودکان استفاده شود بایستی یک سری ویژگی‌های خاصی داشته باشد که عبارتند از:

 • بهتر است محافظ دندانی سفارشی باشد تا به خوبی دندان‌ها را بپوشاند و از آنها و بافت‌های اطرا‌فشان محافظت کند.
 • ضخامت گارد باید در تمام ناحیه‌ها کافی باشد تا شدت ضربه وارده به دندان‌ها را کاهش دهد. به بیان دقیق‌تر ضخامت گارد در ناحیه اکلوزال یا لبی باید حداقل 3 میلی متر باشد.
 • محافظ باید اکلوژن متعادلی داشته باشد و اجازه دهد که دندان‌ها به نحو طبیعی روی هم قرار گیرد و پستی و بلندی ایجاد نکند. به این ترتیب جذب انرژی و نیروی ضربه توسط گارد به حداکثر می‌رسد.
 • محافظ باید کاملاً اندازه باشد و در اثر وارد شدن ضربه از جا درنیاید.
 • مواد به کار برده شده در ساخت محافظ باید مورد تایید FDA باشد.
 • مواد محافظ دهانی باید بدون بو و بدون مزه باشد.
 • مشکلی برای تنفس و بلع کودک ایجاد نکند.
 • مانع صحبت کردن کودک نشود.

قیمت


دندانپزشک کودک قیمت محافظ را در جلسه مشاوره و پیش از شروع درمان اعلام می‌کند. اگرچه گارد سفارشی گران‌تر است، اما به دلیل راحت‌تر و اندازه بودن مورد تایید دندانپزشکان است.