اثر ژنتیک بر روی جلو بودن فک و دندان‌های پایین در کودک

اندربایت که به لحاظ بالینی پیش آمدگی آرواره نامیده می‌شود، مال اکلوژن یا بدشکلی فک است که زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های پایینی با دندان‌های بالا همپوشانی داشته باشند. شدت این وضعیت ممکن است از اندربایت خفیف، که در آن دو ردیف دندان‌ها تقریبا به هم می‌رسند تا وضعیتی که در آن دندان‌ها به خاطر فاصله بسیار زیاد به هیچ وجه به هم نمی‌رسند، متفاوت باشد.


درمان اندربایت (یا کراس بایت‌های قدامی) در ارتودنسی، هم به لحاظ رشد فک و هم مشکل‌های آن، دسته بندی خاصی برای خود در درمان این موارد دارد. همه ما با ظاهر معمول افراد دارای اندربایت آشنا هستیم. این ظاهر اغلب برای اولین بار در سن بسیار پایین (اغلب قبل از سن پنج سالگی) دیده می‌شود و معمولا توسط والدین یا دندانپزشک شناسایی می‌شود که دندان‌های پایین کودک جلوتر از دندان‌های بالایی یا در مقابل دندان‌های بالایی هستند (دندان‌های پایین باید در پشت دندان‌های بالا قرار داشته باشند). اولین چیزی که والدین باید بدانند این است که این الگوی رشد چگونه پیشرفت می‌کند. همه کودکان تحت تأثیر رشد دوران بلوغ قرار می‌گیرند، که در آن بدن به سرعت رشد می‌کند و شامل آرواره فوقانی و زیرین (فک بالا و پایین) نیز می‌باشد. این جهش ناگهانی معمولا در دختران (در سنین 9 تا 12 سالگی) زودتر از پسران (در سنین 10 تا 14 سالگی) رخ می‌دهد و دارای تغییرات فردی قابل توجه است. شدت و مدت زمان رشد در پسران به طور متوسط بیشتر است. پس از این رشد جهشی، بیشتر رشد اسکلتی معمولا در نیمه نوجوانی برای دختران به پایان می‌رسد و برای پسران تا اواخر نوجوانی و 20 سالگی ادامه می‌یابد. وقتی کودکان دارای الگوی کلاس III (فک بالا و پایین در حال رشد ناسازگار) را با کودکان دارای الگوی کلاس I (فک بالا و پایین دارای رشد هماهنگ) مقایسه می‌کنیم، تحقیقات نشان داده‌اند که آرواره فوقانی (فک بالا) در بیماران کلاس III کمتر به رشد ادامه می‌دهد، در حالی که آرواره تحتانی (فک پایین) نسبت به فک بالابه رشد خود ادامه می‌دهد. به طور خلاصه:

 •  بیماران کلاس III با رشد خود همان بیمار کلاس III باقی خواهند ماند.
 •  ظاهر اندربایت معمولا با بالا رفتن سن تا نوجوانانی، به خصوص در هنگام جهش رشد، بدتر می‌شود. این جهش شامل بزرگ تر شدن اندربایت می‌شود، فک پایین و چانه جلوتر می‌آیند و ظاهر فرد مقعرتر می‌شود.
 •  هنگامی که رشد رشد متوقف می‌شود، که برای دختران اواسط نوجوانی و برای پسران تا اواخر نوجوانی و اوایل دهه 20 است، رابطه‌ای نسبتا پایدار رخ می‌دهد. به همین دلیل، به طور کلی، دختران را در سن پایین‌تری نسبت به پسران درمان می‌کنیم.
 •  هر چه زودتر وجود اندربایت یا کلاس III را تشخیص دهیم، زودتر می‌توانیم یک طرح درمانی برای مقابله با این الگوی رشد چالش برانگیز ارائه دهیم، زیرا اغلب نگرانی‌های قابل توجهی در مورد ظاهر، مسائل اجتماعی، الگوهای گفتاری و عملکرد مناسب فک وجود دارد.

دلایل


 •  علت اصلی اندربایت ناصافی فک پایین است که معمولا در هنگام تولد وجود دارد. بیماران مبتلا به سندرم کروزون ارثی یا سندرم بازال سل نووس ممکن است علائ مجلو بودن فک پایین را نشان دهند یا ممکن است در نتیجه شرایطی مانند گیگانتیسم یا آکرومگالی ایجاد شود.
 •  یکی دیگر از علل اندربایت اغلب ماهیت اسکلتی است.
 •  اعتقاد بر این است که ژنتیک نقش مهمی در ایجاد این مشکل ایفا می‌کند.

علائم


اگر فک پایین در حال رشد بیش از حد است، یا فک بالا به اندازه کافی رشد نکرده است، اغلب ظاهر چانه جلو آمده می‌شود به صورتی که بیش از حد جلو و یا بیش از حد بزرگ دیده می‌شود. دندان‌های جلو همچنین اغلب در حالت کراس بایت (دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا)، حتی در سنین پایین هستند.

درمان جلو بودن فک پایین


ارتودنسی

دو عامل اصلی وجود دارد که باید در این روش مورد توجه قرار گیرند.

 •  اولین مورد میزان شدت این شرایط است. اگر عدم تعادل فک به اندازه کافی شدید باشد، هیچ میزان درمان ارتودنسی نتیجه‌ای را که در حد نرمال باشد را حاصل نمی‌کند.
 •  عامل دوم سنی است که این مسائل تحت درمان قرار می‌گیرند. بعضی از مشکلات نسبتا شدید مانند کراس بایت و برخی از موارد جلو بودن فک پایین می‌توانند در صورت درمان طود هنگام اصلاح شوند و یا به طور قابل توجهی بهبود یابند.

لازم است متخصصین ارتودنسی این اختلالات را به زودی تشخیص دهند، زیرا زمان‌های مناسب برای انجام موثر ترین درمان این شرایط وجود دارد.

جراحی

زمانی که فک بالا (ماکسیلا) یا فک پایین (مندیبل) به صورت نامناسب از لحاظ سایز نسبت به هم رشد کرده‌اند، جراحی فک پایین جلو آمده (جراحی ارتوگناتیک) اغلب گزینه مناسبی است.

عوارض جلو بودن فک پایین


مشکلات مربوط به جلو بودن فک پایین بستگی به شدت آن دارند. اگر فاصله بزرگ باشد، می‌تواند باعث موارد شود:

 •  مشکل در غذا خوردن
 •  مشکل در صحبت کردن
 •  درد مزمن فک یا مفصل (TMJ)، همچنین سردرد و گوش درد
 •  پوسیدگی دندان در اثر سایش بیش از حد مینای دندان
 •  تنفس مزمن از دهان، بوی بد دهان و عفونت‌های باکتریایی
 •  آپنه خواب، خروپف و سایر مشکلات تنفسی شبانه

متأسفانه، کودکان همیشه هم مهربان نیستند و هنگامی که کودکی دارای اندربایت باشد، ممکن است در نتیجه این مشکل در معرض قضاوت همکلاسی‌های خود قرار گیرد. تا جایی که می‌توانید در مورد شرایط، تسلی دهنده باشید و در یافتن راه حل‌های ممکن در زمانی که فک او هنوز در حال رشد است، تردید نکنید.