آیا اصلاح طرح لبخند لثه‌ای در کودکان انجام می‌شود؟

خط لبخند (دندان‌هایی که در زمان لبخند زدن کودک خود را نشان می‌دهند) با چندین عامل تعیین می‌شود:

 •  شکل و اندازه لب‌هایش
 •  عضلات صورت او
 •  شکل و اندازه دندان‌هایش
 •  بافت لثه اش

ظاهر لبخند بی‌نقص باید حداقل مقدار بافت لثه ممکن را نشان دهد. بافت لثه‌ای که در خط لبخند دیده می‌شود باید متوازن باشد و دارای شکل صافی باشد که با لب بالا هماهنگی داشته باشد. به همین علت است که بسیاری از کودکان دارای لبخند لثه‌ای و یا لثه‌های بیش از حد بزرگ احساس می‌کنند لبخندشان زیبا نیست و اغلب به طور کلی تمایلی برای لبخند زدن ندارند. با این حال، ممکن است مشکلات جدی زمینه‌ای مربوط به دندان‌ها وجود داشته باشند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما لبخند لثه‌ای ناشی از چگونگی رویش دندان‌ها و چگونگی رشد فک داشته باشد، ممکن است دندان‌های ناهماهنگ و مشکل داری داشته باشد که در نهایت می‌تواند بر سلامتی طولانی مدت دندان تاثیر گذارد.

هنگامی که کودک شما لبخند می‌زند، آیا احساس می‌کنید که ظاهر دندان‌های بالایی او بیش از حد تحت الشعاع بافت لثه قرار گرفته است؟ آیا فکر می‌کنید که دندان‌های بالایی کودک شما در مقایسه با مقدار بافت لثه‌ای که در هنگام لبخند زدن نشان داده می‌شود، بیش از حد کوتاه به نظر می‌رسد؟ اگر به هر یک از این سوالات جواب بله می‌دهید، ممکن است فرزند شما شرایطی داشته باشد که معمولا به لبخند لثه‌ای یا نمایش لثه بیش از حد نامیده می‌شود. لبخند لثه‌ای می تواند تاثیر منفی روی زیبایی لبخند کودک شما داشته باشد. خبر خوب این است که لبخند لثه‌ای را می‌توان با گزینه‌های درمانی مختلف اصلاح کرد. در صورتی که گمان می‌کنید که کودک شما دارای طرح لبخند لثه‌ای است به متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید. متخصصین ما در دندانپزشکی کودکان دکتر روشنک غفاری آماده ارائه انواع مشاوره و خدمات درمانی در زمینه طرح لبخند لثه‌ای می‌باشند. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188795280 تماس بگیرید.

دلایل


دلایل ایجاد طرح لبخند لثه‌ای در کودکان عبارتند از:

 •  آشکار شدن بیش از حد بافت لثه در فک پایین کودک شما ممکن است ناشی از رویش غیر طبیعی دندان‌ها باشد. دندان‌هایی که با بافت لثه بیش از حد پوشانده می‌شوند، حتی زمانی که طول مناسبی داشته باشند، ممکن است کوتاه به نظر برسند.
 •  ممکن است عضله‌ای که حرکت لب بالایی کودک شما را کنترل می‌کند بیش از حد فعال باشد و باعث می‌شود که لب بالایی کودکتان بالاتر از حد طبیعی برود. هنگامی که این حالت وجود داشته باشد، بافت لثه کودک شما هنگام لبخند زدن بیشتر ظاهر می‌شود.
 •  شیوه‌ای که استخوان فک بالایی کودک شما رشد می‌کند و تکامل می‌یابد می‌تواند باعث ظاهر لبخند لثه‌ای شود. به عنوان مثال، اگر پیش آمدگی بیش از حد فک بالا در داخل بافت لثه وجود داشته باشد، هنگامی که کودک لبخند می‌زد ظاهر مشهودی از لبخند لثه‌ای را تجربه خواهد کرد.

بهترین روش‌های درمان طرح لبخند لثه‌ای چیست؟


دندانپزشک، دهان، دندان‌ها و لثه‌ها را بررسی می‌کند تا میزان نمایش لثه بیش از حد و علل احتمالی آن را مشخص نماید. این معاینه ممکن است شامل تصویر برداری‌های معمول و یا دیجیتالی از دندان‌ها و لثه‌ها باشد. ممکن است فرد به تصویربرداری اشعه ایکس نیز نیاز داشته باشد تا ریشه دندان‌ها و استخوان فک را بتوان با دقت بررسی کرد. بسته به عوامل ایجاد کننده طرح لبخند لثه‌ای روش‌های درمان لبخند لثه‌ای در کودکان متفاوتی برای آن وجود دارد که عبارتند از:

درمان ارتودنسی چه کمکی به درمان طرح لبخند لثه‌ای در کودکان می‌کند؟

اگر علت اساسی نمایش بیش از حد لثه‌ها جزیی و مربوط به فک یا دندان‌ها باشد، گاهی اوقات می‌تواند به تنهایی با ارتودنسی اصلاح شود تا نیش را به موقعیت صحیح تغییر دهد و لثه‌ها کمتر به چشم بیایند. پزشکان اغلب از بریس یا اینویزیلاین یا بریس همراه با دستگاه‌های تکیه گاه موقتی (TADS) استفاده می‌کنند، که ایمپلنت‌های تیتانیومی کوچک هستند که به استخوان بالای دندان‌های کودک متصل می‌شوند و نقطه ثابتی است که نیرو از سمت آن اعمال می‌شود. این تجهیزات شبیه به هدگیر هستند که داخل دهان قرار می‌گیرند.

اگر لبخند لثه‌ای ناشی از حرکت زیاد عضله لب بالایی باشد

اگر علت ایجاد لبخند لثه‌ای در کودکان ناشی از حرکت زیاد لب بالایی باشد، دندانپزشک از روش زیر استفاده می‌کند:

 • جراحی تغییر موقعیت لب: لب از داخل بریده می‌شود و در موقعیتی پایین‌تر نسبت به دندان‌ها بخیه می‌شود تا لب نتواند بیش از حد بالا برود.

اگر لبخند لثه‌ای ناشی از لثه بیش از حد باشد

اگر علت ایجاد طرح لبخند لثه‌ای ناشی از لثه بیش از حد باشد، دندانپزشک از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 •  جینجیوکتومی لیزری یا جراحی لثه: متخصص لثه شما می‌تواند لثه‌های اضافی را با استفاده از لیزر یا چاقوی جراحی ببرد. این عمل، فرآیند بسیار راحتی است و نتایج فوری به همراه دارد. با این حال هوشیار باشید. اگر همچنان در بعضی از بیماران استخوان بیش از حد در زیر لثه‌ها وجود داشته باشد، لثه‌ها به جایگاه اولیه خود بازمی‌گردند و فرآیند جینجیوکتومی باید بعد از چند ماه، بسیار شبیه به بوتاکس تکرار شود.
 •  افزایش طول تاج با جراحی استخوانی: این روش اساسا بدین معنی است که لثه‌ها و استخوان‌هایتان برای بلندتر نشان دادن دندان‌ها به طور دائمی، شکل داده می‌شوند. برخی از بیماران استخوان اضافی دارند که باعث شکل گیری لثه‌های بیش از حد می‌شود. بنابراین هنگامی که آن استخوان را همراه با لثه‌ها شکل می‌دهیم، ظاهر نهایی، خوب خواهد بود. شما بدون نیاز به تکرار روش، دندان‌های خوش فرم و لثه‌های کوتاهتری خواهید داشت.

اگر لبخند لثه‌ای ناشی از بلندی میانه صورت باشد

اگر علت ایجاد طرح لبخند لثه‌ای ناشی از بلندی وسط چهره باشد، دندانپزشک از روش زیر استفاده می‌کند:

 • فشرده سازی افقی آرواره: جراح نیاز به اقدام برای جراحی ترمیمی فک خواهد داشت، که در آن کل فک بالا به سمت بالا کشیده می‌شود. نیازی به گفتن نیست که این روش بسیار تهاجمی‌تر است و شما نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی خواهید داشت.

آیا اصلاح طرح لبخند لثه‌ای در کودکان انجام می‌شود؟


اگرچه طرح لبخند لثه‌ای یکی از مشکلات مشترک بین کودکان و بزرگسالان است ولی روش‌های درمان مختلف آن به غیر از درمان ارتودنسی بعد از سن 18 سالگی کاربرد دارد و کودکان و نوجوانان بایستی تا سن 18 سالگی منتظر بمانند تا بتوانند درمان‌های موردنظر را انجام دهند.